2019. aug 29.

Vihar az esküvő körül – Jókai Mór és Laborfalvi Róza házassága

írta: Cabe Ferrant
Vihar az esküvő körül – Jókai Mór és Laborfalvi Róza házassága

jokai_laborfalvi.jpg1848. augusztus 29-én, Rákoscsabán kötött házasságot a kor ünnepelt színésznője, Laborfalvi Róza és a szépreményű ifjú író, Jókai Mór. A frigy jókora vihart kavart a rokonok és barátok körében. Szinte közüggyé vált, amihez mindenkinek akadt pár szava. Nem mintha ez érdekelte volna az ifjú párt…

A legenda szerint Jókai Mór és Laborfalvi Róza kapcsolata 1848 március 15-e estéjén indult. A Bánk Bán díszelőadásán a márciusi ifjak egyike, bizonyos Jókai Mór múlhatatlanul úgy ítélte, hogy neki okvetlenül fel kell mennie a színpadra. „Normális” esetben – már azokban az időkben is – minimum kipenderítették a színházból az okvetetlenkedőt, de aznap…

Aznap minden másképp történt. A jóképű fiatalember háborítatlanul elmondhatta azt a néhány szót, amit akart s mi több: a népszerű és gyönyörű színésznő, Laborfalvi Róza maga tűzött fel egy kokárdát a mellére. Egy romantikus filmben nem történhetne a megismerkedés szebben!

barabas_portrait_of_roza_laborfalvi_1854.jpgLaborfalvi Róza (Barabás Miklós, 1854)

Nem véletlen, hogy a rossz nyelvek szerint az egész csak mese habbal, a két fiatal már egy ideje ismerte egymást.

No, igen… A rossz nyelvek. Háborogtak azok eleget, hogy az ifjú ara már nem is annyira ifjú. Nyolc esztendővel idősebb a vőlegénynél – az ilyesmit akkoriban sokkal komolyabban vették -, de ha ez még nem elég ok a házasságkötés ellen, az már biztosan az, hogy a menyasszonynak van egy házasságon kívül született leánykája, bizonyos Benke Róza. Laborfalvi eredeti neve Benke Judit volt, innen a név, mert a kedves papa, Lendvay Márton, az ismert színész nem vette nevére a gyermeket. Botrány, botrány hátán!

Talán nem csoda, hogy a régi cimbora, akivel közösen szerkesztette az Életképek című lapot Jókai, aki - nem mellesleg - maga is belekóstolt a színészéletbe, bizonyos Petőfi Sándor, alaposan „összebalhézott” barátjával. Jó, persze, nála könnyen ment az ilyesmi, mindenki ismerte heves vérmérsékletét. De tán nem is ez volt az egyetlen ok. Vitatkoztak ők a lapon is eleget...

Bezzeg a kedves mama! Ő tajtékzott csak igazán! Az akaratos, régi vágású magyar nagyasszony rögtön tervet is sző és persze, ebben segítségére van az ádáz barát, a mi Sándorunk. Kijátsszák az „aduászt”, azaz bemutatják az intézetben nevelt, akkor már tizenéves Benke Rózát a szerelmes Móricnak. Hátha nem ismeri, hátha elmegy a kedve a nagyasszony mama által morganatikusnak minősített házasságtól.

És láss csodát! A „megtévedt” ifjú megbánást színlelve tért haza, hogy aztán hamarosan nyoma vesszen. Napokig azt hitték, tán a Dunának ment. Fegyvere is volt, semmi sem kizárt…

Özvegy Jókainé és Petőfi a „színésznőcskénél” keresték a „tékozló fiút”. De ott sem találták.

barabas_portrait_of_mor_jokai_1854.jpgJókai Mór (Barabás Miklós, 1854)

Elmenekültek azok már, messzire.  Igaz, nem túl az Óperenciás tengeren, de Rákospalotáig mindenképpen…

„Az esküvő helyét tisztázandó jutottam arra az elhatározásra, hogy mindenek előtt átnézem a rákoscsabai plébániahivatal egykorú iratait. Úgy is történt s gyanúm teljes egészében igazolást kapott, mert azt találtam, hogy 1848. aug. 29-én Jókai csakugyan ott kötött házasságot. A vőlegény 24 éves, komáromi születésű lapszerkesztő, szülei: Jókay József és Pulay Mária. A menyasszony 26 éves, miskolci születésű, róm. kath. vallású hajadon. Szülei: Laborfalvi Benke József és Rácz Zsuzsanna. A násznagyok Nyáry Pál és gr. Ráday Gedeon, akiket Merva Ignác kántortanító és Knakker József helyettesítettek. Az esketést a hirdetések alóli felmentés mellett Bruckner Endre rákoscsabai plébános végezte.” – Bory István: Jókai házasságlevele

Azért ebből az okiratból is kiderül egy-két érdekesség. Kezdjük mindjárt azzal az aprósággal, hogy a menyasszony kissé megszépítette korát. Ekkor már a harminckettedik évében járt. A tanúk is olyan emberek, akiket csak úgy „leszólítottak” hirtelenjében.

De mindegy. A házasság megköttetett.

Hogyan is szoktak a mesék végetérni?

És boldogan éltek, amíg meg nem haltak.

Szólj hozzá

Fősodor Kupalői históriák Tán történelem