2019. jan 16.

Szesztilalom Amerikában

írta: Cabe Ferrant
Szesztilalom Amerikában

raid_at_elk_lake.jpgAz Egyesült Államokban 1920. január 16-án életbe lépett a 18. alkotmánymódosítás, amely az egész államszövetség területén megtiltotta az alkohol előállítását, forgalmazását és behozatalát. A rossznyelvek szerint Al Capone személyesen járta ki az alkoholtilalom bevezetését, mert ekkora mellélövést kormánynak még kevésszer sikerült produkálnia.

A jó szándékú törvénnyel meg akarták akadályozni az alkohol – mely köztudottan öl butít és nyomorba dönt – és alkoholizmus terjedését az Államokban. Ez ugyan nem sikerült, de legalább hihetetlenül fellendítették a szervezett bűnözést és olyan táptalajt biztosítottak a maffiának, amiért a fent emlegetett – kétes hírű – úriember roppant hálás lehetett.

De a szesztilalom ideje alatt nem csak nagy maffiózók, de nagy ügynökök is születtek, akik a tilalom betartásáért küzdöttek. Bármilyen eredményesen, de mégis teljesen hasztalanul…

Az ügynökök közül messze kiemelkedik hírnévben és eredményességben Izzy Einstein és Moe Smith. Működésük során 4932 letartóztatást eszközöltek, 5 millió gallon szeszesitalt foglaltak le, mintegy 15 000 000 dollár értékben. Ez ma is piszok nagy pénz, de akkoriban csillagászati összegnek számított.

izzy_moe-3.jpg

Izzy és Moe álruhában

Izzy Einstein (vagy talán Einstein Izidor, mert némely forrás szerint magyar származású volt) 1880 körül született az Osztrák-Magyar Monarchiában és a jiddisen – egy jó zsidó családból származó fiatalembertől ez igazán elvárható – kívül kiválóan beszélte a magyar, lengyel és német nyelvet is, valamint még jó néhány európai nyelven (orosz, francia, spanyol, olasz) sem volt éppen eladható. Nevezetes volt arról, hogy akció közben sosem visel fegyvert. Barátja, Moe, az ex-bokszoló, is csak ritkán hordott pisztolyt magánál. Nemannyira az erőszakra, inkább a trükkökre alapoztak akcióikban. Számtalanszor öltöttek álruhát, a legkülönlegesebbeket is. Eljátszottak villamosvezetőt, sírásót, halászt, jegesembert, de akár operaénekest is. Nemegyszer nőnek öltözve csaptak le.

A legendák szerint már annyira tartottak tőlük, hogy egyes zugivókban ki volt függesztve a képük, azzal, hogy őket ne engedjék be, ne szolgálják ki őket. Ez nem sokat segített… Izzy nemegyszer elsütötte azt a tréfát, hogy a titkos bár bejáratánál közölte, hogy ők ügynökök és azért vannak itt, hogy lecsapjanak. A kidobók meg nevettek és félreálltak…

Az is megtörtént egyszer, hogy a Izzy fogadott egy kocsmapultnál, hogy ő az a veszélyes ügynök, akinek a képe kint van a falon. A másik vendég nevetett és nem hitt neki. Aztán Izzy elővette az igazolványát…

És mivel töltötte Izzy és Moe, a két sztárügynök a szabad idejét? Saját bevallásuk szerint szerettek eliszogatni kicsit, baráti körben…

izzy_einstein_and_moe_smith.jpg

A "régi szép időkre" emlékezve - Izzy és Moe egy bárban. New York City, 1935 (New York World Telegram and Star, Kongresszusi Könyvtár)

Ennyit a szesztilalomról.

Nem is volt hosszú életű… 1933. december 5-én feloldották.

Forrás: Wikipédia
Nyitókép: A police raid confiscating illegal alcohol, in Elk Lake, Canada, in 1925.

 

 

Szólj hozzá

Fősodor Kupalői históriák Tán történelem